19 Mayıs 2019 Pazar

Yazmak…

YAKUP İNCEGÜL

YAKUP İNCEGÜL

E-Posta : yakupincegul@hotmail.com

 Gazete sütunlarında okuyucunun en fazla merak edip rağbet ettiği, gözleriyle ısrarla aradığı bölümler, köşe yazılarıdır. Eskilerin tabiriyle “ sehl- i mümteni” dediği gibi; dışarıdan bakılınca kolay görünen, ancak iş kaleme dökülmeye başladığında içinden çıkılmaz hal alan köşe yazısı, okuyucuyla yazar arasında bir duygu bağıdır.

Her yazı; yitirilmiş umutların ilacı, kelimeler dünyasından yüreğe akan bir çağıltıdır. Yazarının kendi rengine büründürdüğü, iç dünyasının kapılarını aralayıp çizgilerini yansıttığı, düşünce ufkunun boyutlarını derinleştirdiği köşe yazısı, okuyucuyla bütünleşir ve geleceğe güzel bir hatıra bırakır.

Yerel gazetelerde bu işi yürütmek, ateşten gömlek giymekle özdeştir. Ama yine de bu uğraşın okuyucuyla dertleşip hasbıhal etmek gibi bir lüksü var.

Kimi zaman yazdıklarınız karşısında şaşkınlık duyanlar olur. Kimi zaman, yazmanın bir yaşı varmış gibi sizden beklenilmez döktüğünüz sözcükler… Oysa yazmak yürek işidir, yüreğiyle dertleşebiliyorsa insan işte o zaman dökülüverir sözcükler… Yüreğin yaşı yoktur onun için. Yürek ki, kimi zaman hüznü, kimi zaman sevinci taşıyacak kadar güçlüdür. Yüreğin de bir rengi vardır çünkü. Ondandır yazmakla yürek arasında gidiş gelişler…

Her renkten çiçeğin filizlenip boy attığı gönül iklimimizin çiçeğidir yazdıklarımız… Bazen kışı soluklar bazen baharı soluklar. Düşünceler, ince ince nakış ve motifler misali işlenerek okuyucusuyla buluşur. Her yazı, geleceğe ve umuda yollanmış bir mektuptur. Okuyucusuyla kavuşacağı kavuşma anını bekler.

Birçoğunu tenzih ediyorum ama yaşamı boyunca okuduğu kaynaklar bir elin parmaklarını geçmeyen ama yazmak konusunda ahkam kesen sözüm ona okuyucular ve yazarlar olsa da; yazarlık ne mekteplerde okutulan bir meslek, ne de sokak ortalarında öğrenilen bir uğraştır. Onu büsbütün emellerden uzak bir mevkide tutmalıdır insan.

Yazmak insan olmanın onuru, insani bir duruş sergilemenin adıdır. Kendinin nerede, nasıl durduğunu görmek için yazar insan. Nasılsa gören görür, bilen bilir; öyle değil mi?


12 Ağustos 2012 Pazar 16:28
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ & DÜNYA

DADAĞLI'DA SEL KÖPRÜYÜ YIKTI

Dün geceden itibaren etkili olan sağanak yağmur, ilimiz merkez Onikişubat ilçesine bağlı Dadağlı Mahallesi'nde

FUARA KATILACAK YAYINEVLERİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 12 -21 Aralık 2014 tarihleri arasında düzenlencek olan 1. Kitap

SONER SARIKABADAYI 27 ARALIK'TA K.MARAŞ'TA

Türk Pop Müziği’nin son yıllardaki en popüler isimlerinden Soner Sarıkabadayı, Şanlıurfa ve

BAŞKAN MAHÇİÇEK'TEN REKTÖR DEVECİYE HAYIRLI OLSUN

  Onikişubat İlçe Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci’yi makamında ziyaret

KAFSAD'DAN BAŞKAN OKAY'A ZİYARET

Kahramanmaraş Fotoğraf Sanatçıları Derneği (KAFSAD) Başkanı Gürhan Turan ve Yönetim Kurulu üyeleri

BİR YILDA ASFALT VE PARKE TAMAMLANACAK

Sahaya inen ve 14 bölgede aralıksız devam eden kilit parke ve asfalt çalışmalarını ekibiyle birlikte yerinde

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

K.MARAŞ - HAVA DURUMU

K.MARAS