26 Mayıs 2019 Pazar

SAVRUK ŞELALERİ SAVRULUP GİTMESİN NOLUR...

YAKUP İNCEGÜL

YAKUP İNCEGÜL

E-Posta : yakupincegul@hotmail.comKahramanmaraş'ın doğa hazinelerinden biri olan Kısık Kanyonu bugün yapılmakta olan barajlarla yok olmaya doğru gidiyor... Yetkililerden bu güzelliklere sahip çıkmasını bekliyoruz...Sayın İl Kültür Müdürümüz Seydi Küçükdağlı hocam ne olur el atın yok olmasın bu güzelliklerimiz... Sayın Milletvekillerimiz Mahir Ünal, Nevzat Pakdil, Sıtkı Güvenç, Yıldırım Ramazanoğlu ve bir kültür adamının kızı olan Sayın Sevde Bayazıt Hanımefendi, Belediye Başkanımız Mustafa Poyraz Bey size sesleniyorum, Sayın Valimiz Şükrü Karatepe sizler bu yokoluşa engel olabilirsiniz... Atılan dinamitlerle bu bölgedeki bu fotoğrafları belki de bir daha göremeyeceğiz... Ne olur zaman geçmeden el atıverin bu muhteşem güzelliğimize...Kısık Kanyonu ve Savruk Mağarasını bilmeyenlerimiz için anlatayım efendim. Kahramanmaraş-Elbistan sınırı yakınlarında, Zeytin kaplıcalarını geçtikten hemen sonra kilometrelerce uzayan Kısık Kanyonunu görmeniz mümkün. Elbistan Pınarbaşı'nda doğup Adana'nın Ceyhan ilçesinde denize dökülen Ceyhan nehri Berit ve Engizek dağlarını parçalarcasına yoluna devam ederken Kanyon'da yürümek, doğanın el değmemiş güzelliklerini ve kayaların heybetini biraz ürküntüyle ama daha çok hayranlıkla seyretmek neredeyse büyüleyici bir etki bırakıyor insanın üzerinde. Çam ağaçlarının kokusu, Keven otlarının görüntüsü ve Ceyhan nehrinin sesi size yoldaşlık ederken yolun sonunda muhteşem bir güzellik karşılıyor sizi: Savruk Mağarası.

Savruk (Savran ve Sarıkız diye de tanınıyor) Mağarası, Süleymanlı Ilıca Kasabası, Beşen Eleman Mezrası, Karamanlı Köyü ve Hacınınoğlu Köyü yerleşim yerlerinin arasında bulunuyor. Ilıca kasabasından yukarı doğru çıktıktan sonra Kertmen köyüne ulaşıp daha sonra Ceyhan kıyısındaki Hacınınoğlu köyüne uğrarsınız. Köyün biraz daha ilerisine kadar araçlarla devam edersiniz. Araç yolunun bittiği noktadan yaya devam etmek gerekiyor. Burada eskiden Elbistan'a ulaşan bir araç yolu mevcutmuş. Ancak doğa şartlarının ve Ceyhan suyunun etkisiyle yol bugün kimi yerde güçlükle geçit veren bir durumda. Yaklaşık 1,5 km kadar yürüyüş sonrası sadece gökyüzünü ve Ceyhan'ın uzantısını gördüğünüz gizemli bir yere geliyoruz. Burada Ceyhan'ın hırçın sularına dayanamayıp yıkılmış olan çok hoş eski köprü kalıntısı var.Buradan bakıldığında biraz yukarıda akan şelaleleri görmek mümkün şelale tam Savruk Mağarası'nın girişinin üzerinden 10 metre yükseklikten dökülmekte. Akçam ormanlarının temizlediği mis gibi havayı soluyarak yapılacak kısa bir tırmanışın ardından Savruk seyretmeye doyamayacağınız bir güzellikle kapılarını aralıyor bize. Şelalenin hemen yanından Mağaraya girdiğinizde bizi serin bir hava ve tavandan yağmur gibi damlayan sular karşılıyor. Mağaranın içi oldukça karanlık ancak gözleriniz karanlığa alışınca tasvir edilemez bir güzellikle karşı karşıya olduğunuzu fark ediyorsunuz. Yapılan incelemeler sonucunda Savruk Mağarası'nın Paleosen dönemde oluşmuş olduğu sonucuna varılmış. Mağaranın içi Antalya'daki Damlataş Mağarasını aratmayacak güzellikteki sarkıt ve dikitlerle bezenmiş. Maalesef oluşan sarkıt ve dikitlerin bir kısmı bilinçsiz kişiler tarafından tahrip edilmiş. Yöre halkından edindiğimiz bilgiye göre mağaranın içinde altın var söylentisi bu tahribatın en önemli sebebi. Ancak buna rağmen doğa kendini yenilemeye devam ediyor. Eğer Barajın dinamitlerinden nasibiniş almazsa.

Mağaranın içinde buz gibi suyu olan bir kaynak mevcut, zemin sanki kayacakmış gibi bir izlenim veriyor ama aksine pütürlü yapısıyla yukarılara doğru, Savruğun içini keşfetmeye kolaylık sağlamak istercesine rahat hareket etmeye fırsat tanır nitelikte.

Savruk Mağarasını geride bırakıp aşağılara doğru yürüdüğümüzde kısa bir süre sonra Ceyhan nehriyle Menzelet baraj gölünün buluşma noktasına ulaşıyoruz. Tam karşımızda Beşen köyü. Manzaraya diyecek yok. Doğa burada gelenlere adeta bir göz ziyafeti sunuyor ve gezilmesi görülmesi gereken bir yer olduğuna olan inancımızı bir kez daha perçinliyor.

Bu doğa harikası bölgenin ılıca kasabamıza çok yakın olması münasebetiyle özellikle yaz döneminde iyi organizasyonlarla tanıtıp turizme kazandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Ilıcaya gelen binlerce insan tedavilerinden sonra kasabada dolaşmak ya da uyumaktan başka bir şey yapmıyor. Oysa gerek Ilıca Belediyemiz gerek o bölgenin muhtarlıkları haftanın belli günlerinde düzenleyecekleri turlarla, kaplıcadaki insanlara o bölgeyi tanıtıp, kısa yürüyüşler yaptırıp, mağara şelaleleri gezdirip, şelalelerin yakınında gözleme bazlama ikramı gibi basit ama turist çekecek faaliyetleri organize edilebilirler. Bu sayede yöre halkına da ek bir gelir kapısı açılmış olur.

Şu gerçeği unutmamalıyız ki; elimizdeki güzelliklerin kıymetini bilelim ve geç olmadan bir an önce bunlardan hem görsel hem de ekonomik açıdan faydalanalım. Bu kadar güzelliklerden bahsettikten sonra yetkililerimizi göreve davet ediyoruz...


07 Ekim 2013 Pazartesi 23:59
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

ÜLKE GÜNDEMİ & DÜNYA

DADAĞLI'DA SEL KÖPRÜYÜ YIKTI

Dün geceden itibaren etkili olan sağanak yağmur, ilimiz merkez Onikişubat ilçesine bağlı Dadağlı Mahallesi'nde

FUARA KATILACAK YAYINEVLERİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 12 -21 Aralık 2014 tarihleri arasında düzenlencek olan 1. Kitap

SONER SARIKABADAYI 27 ARALIK'TA K.MARAŞ'TA

Türk Pop Müziği’nin son yıllardaki en popüler isimlerinden Soner Sarıkabadayı, Şanlıurfa ve

BAŞKAN MAHÇİÇEK'TEN REKTÖR DEVECİYE HAYIRLI OLSUN

  Onikişubat İlçe Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci’yi makamında ziyaret

KAFSAD'DAN BAŞKAN OKAY'A ZİYARET

Kahramanmaraş Fotoğraf Sanatçıları Derneği (KAFSAD) Başkanı Gürhan Turan ve Yönetim Kurulu üyeleri

BİR YILDA ASFALT VE PARKE TAMAMLANACAK

Sahaya inen ve 14 bölgede aralıksız devam eden kilit parke ve asfalt çalışmalarını ekibiyle birlikte yerinde

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

K.MARAŞ - HAVA DURUMU

K.MARAS