11 Mayıs 2021 Salı

BÜYÜKŞEHİRDEN ENGELLİLERE MORAL GECESİ

buyuksehirden-engellilere-moral-gecesi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Kahramanmaraş’ta yaşayan engellileri unutmayarak bir Sıra Gecesi düzenledi.
07 Aralık 2014 Pazar 00:24

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Kahramanmaraş’ta yaşayan engellileri unutmayarak bir Sıra Gecesi düzenledi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürlüğü’nde düzenlenen program Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel olarak hazırlanan program açılış konuşmaları ile başladı.
Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Kahramanmaraş’ı engelsiz bir hale getirmek için gayret ettiklerini ifade ederek: “Biz göreve gelir gelmez engelli kardeşlerimize hizmet etmek için Kahramanmaraş’ı engelsiz hale getirmek için gayret ettik.

 

ENGELLİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNÜ KURDUK

 Her alanda yaşam alanlarını bu engelli kardeşlerimize bir dezavantaj hissetmeden yaşamaları için büyük çaba ve gayret sarf ederek çalışmalara başladık. Bu amaçla da Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde Engelliler Şube Müdürlüğü’nü kurduk.Biz bir alanı veya bir bölgeyi izole ederek engelli kardeşlerimizi orada yaşamaya mahkum etmeye karşıyız. Bize zaman zaman talepler ve fikirler geliyor. Engelliler Parkı gibi engelli kardeşlerimizi belirli bir bölgeye mahkum etmeye karşıyım. Ben tüm sosyal tesislerin, bütün yaşam alanlarının engelli kardeşlerimiz tarafından kullanılabilecek şekilde engelsiz hale getirilmesinden yanayım.
Bizim sorumluluk anlayışımız, Kahramanmaraş ili genelinde nefes alan her bireyin daha rahat ve daha müreffeh bir ortamda yaşamalarını sağlamaktır. Kurduğumuz Engelliler Şube Müdürlüğümüz kanalıyla önümüzdeki günlerde engelli kardeşlerimizin spor yapmalarını sağlayacak çalışmalara başlayacağız. Bunun haricinde özellikle de meslek edindirme kurslarımıza engelli kardeşlerimizin de katılabilmelerini ve meslek sahibi olmalarını, el becerilerini ortaya çıkarmalarını sağlamak için gayret edeceğiz. Burada şunu da belirtmek istiyorum. Biz büyükşehir belediyesi olarak her zaman engelli kardeşlerimizin yanında olacağız ve onların sıkıntılarını çözme gayreti içerisinde olacağız. Bugün burada bazı engelli kardeşlerimize akülü araba hediye edeceğiz ve bundan sonra da bu tür hediyelerimiz devam edecektir. Engelli kardeşlerimize akülü araba, tekerlekli sandalye gibi ihtiyaçlarını temin etmek ve onların hayatlarını kimseye bağlı kalmaksızın yaşamaları için gayret edeceğiz” diye konuştu.

 

GÜNDÜZLÜ BAKIMEVi ÖNERİSİ

 

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise son on yılda sosyal alanda çok büyük mesafeler kat edildiğini ifade ederek: “Bu hayırlı gecede bir araya gelmiş olmanın mutluluğunu ve sevincini yaşıyorum. Bu hayırlı gecelerin ve günlerin devam etmesini ümit ediyorum. Burada çok fazla konuşarak bu anlamlı geceyi kelimelere boğmanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı nezdinde valilik ve büyükşehir belediyesi ile birlikte bakıma muhtaç çocukların ailelerine ve özellikle de annelerinin sosyal hayata katılımı adına gündüzlü bakımevleri kurulması yönünde buradan Büyükşehir Belediye başkanlığımıza bir fikir beyan etme bir niyet sunma olarak deklare ediyorum” diye konuştu.

 

BAĞLAMA KONSERİ VE FOLKLOR MUHTEŞEMDİ

 

Açılış konuşmalarının ardından görme engelli Faruk Şahin – Bağlama, Oruç Kardeş – Bağlama, Mehmet Aslan – Org bağlama ve Abdurrahman Tepeli  Solist olarak sahneye çıktılar ve güzel bir müzik ziyafeti sundular. Görme engellilerin bağlama konserinin ardından Ertuğrul gazi İşitme Engelliler Okulu Folklor Ekibi sahne alarak birbirinden güzel oyun sergilediler.

 

ENGELLERİ AŞTILAR PLAKETİ ALDILAR

 

Folklor gösterilerinin ardından Engelleri Aşan Engelliler plaket takdimine geçildi.Plaket takdiminde Görme Engelliler Türkiye Global Bayan Milli Takımı Baş Antrenörü Ali Tekçe , Görme Engelliler Yüzme Antrenörü  Selçuk Paksoy, Global Milli Takım Sporcusu ve Türkiye Görme Engelliler Yüzme Şampiyonu Elif yemişen, Global Milli Takım Sporcusu ve Dünya 3. sü Sadiye Ardıç , Görme Engelliler Judo Sporcusu Sinan Davşan, Görme Engelliler Global Milli Takım Oyuncusu ve Atletizim Milli Takım Sporcusu Sümeyye Özcan,  Görme Engelliler Yüzücüsü Töre Bıyık,  S6 Kategorisinde Türkiye Şampiyonalarında 1. 2. ve 3. sü olan Samet Furkan Madsar,  S6 Kategorisinde Türkiye Şampiyonu  Sevilay Öztürk, Bedensel Engelliler Spor Federasyonunda ve Görme Engelliler Spor Federasyonunda Yüzme Milli Takım Antrenörü Osman Çullu ile Kahramanmaraş’ta üniversite mezunu olan, kamu kurumunda ayaklarıyla bilgisayar kullanarak resmi yazışmalar yaparken gerektiğinde bilgisayar arızalarını gideren Ahmet Elagöz’e başarılarından dolayı plaket takdim edildi.

 

16 ADET AKÜLÜ ARABA

 

Plaket takdiminin ardından ihtiyaç sahibi olan engelli vatandaşlara 16 adet akülü araba hediye edildi. Programın sonunda sahne alan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Urfa Sıra Gecesi Ekibi davetlilere güzel bir müzik ziyafeti sundular.
Geceye Vali Mustafa Hakan Güvençer, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç,  Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay ile meclis üyeleri, daire başkanları ve şube müdürleri ile vatandaşlar katıldı.Haber okunma sayısı: 1828

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kilavuzluda-hatlar-yenileniyor

KILAVUZLU'DA HATLAR YENİLENİYOR

30 Eylül 2017 Cumartesi 05:26
dadaglida-sel-kopruyu-yikti

DADAĞLI'DA SEL KÖPRÜYÜ YIKTI

11 Aralık 2014 Perşembe 18:39
90-gunde-1-milyon-550-bin-metrekare-parke-

90 GÜNDE 1 MİLYON 550 BİN METREKARE PARKE

10 Aralık 2014 Çarşamba 20:26
abdulhamithandan-sehrimizi-seyredin

ABDULHAMİTHAN'DAN ŞEHRİMİZİ SEYREDİN

07 Aralık 2014 Pazar 01:14
kecileri-kacirdilar

KEÇİLERİ KAÇIRDILAR!

07 Aralık 2014 Pazar 00:50

ÜLKE GÜNDEMİ & DÜNYA

DADAĞLI'DA SEL KÖPRÜYÜ YIKTI

Dün geceden itibaren etkili olan sağanak yağmur, ilimiz merkez Onikişubat ilçesine bağlı Dadağlı Mahallesi'nde

FUARA KATILACAK YAYINEVLERİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 12 -21 Aralık 2014 tarihleri arasında düzenlencek olan 1. Kitap

SONER SARIKABADAYI 27 ARALIK'TA K.MARAŞ'TA

Türk Pop Müziği’nin son yıllardaki en popüler isimlerinden Soner Sarıkabadayı, Şanlıurfa ve

BAŞKAN MAHÇİÇEK'TEN REKTÖR DEVECİYE HAYIRLI OLSUN

  Onikişubat İlçe Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci’yi makamında ziyaret

KAFSAD'DAN BAŞKAN OKAY'A ZİYARET

Kahramanmaraş Fotoğraf Sanatçıları Derneği (KAFSAD) Başkanı Gürhan Turan ve Yönetim Kurulu üyeleri

BİR YILDA ASFALT VE PARKE TAMAMLANACAK

Sahaya inen ve 14 bölgede aralıksız devam eden kilit parke ve asfalt çalışmalarını ekibiyle birlikte yerinde

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

K.MARAŞ - HAVA DURUMU

K.MARAS