23 Eylül 2019 Pazartesi

ARPASATAN: KKDF KESİNTİSİ ÜZDÜ

arpasatan-kkdf-kesintisi-uzdu

Kahramanmaraş Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) Başkanı Ali Arpasatan, 22.05.2013 tarihinde Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Türkiye Bankalar Birliği’ne bildirmesi ile başlayan 02.01.2013 tarihinden sonra GSM(Amerikan Tarım Bakanlığının tarımsal ürünlere organize ettiği krediler) kredisi vb. işlemlerde KKDF(Kaynak Kullanım Destekleme Fonu) kesintisi uygulanmaya başlandığını duyurdu ve bu uygulamanın sanayiciyi üzdüğünü söyledi.
04 Ağustos 2013 Pazar 13:26

 KASİAD Başkanı Ali Arpasatan, bu meselede gönderdiği yazılı açıklamada; “24.12.2012 tarihli ve 2012/4116 sayılı kararnamenin eki kararının 11. Maddesiyle bankalar ve finansman şirketleri dışında Türkiye’ de yerleşik kişilerin yurtdışından sağladığı döviz ve altın kredilerinde KKDF oranı:

Ortalama vadesi 1 yıla kadar olanlarda %3

Ortalama vadesi 1 yıl ile 2 yıl arasında olanlarda %1

Ortalama vadesi 2 yıl ile 3 yıl arasında olanlarda %0,5

Ortalama vadesi 3 yıl ve üzerinde olanlarda %0 olarak tespit edilmiştir.” dedi.GSM kredisinin Kahramanmaraş’lı sanayiciler tarafından özellikle pamuk alımında yoğun olarak kullanılan bir hammadde finansman enstrüman olduğunu kaydeden  Başkan Arpasatan, ayrıca yüksek enerji fiyatlarının yanı sıra bu kararla hammadde maliyetlerinin üzerine binen %1’lik ek maliyet bizleri üzmüştür. Maalesef ucuz hammadde finansmanı da bu kararla ortadan kaldırılmıştır. Sanayimizin rekabetçi yapısını korumaya tüm kesimlerin özen göstermesi milli bir zorunluluk olduğunu ileri sürdü.

BAŞBAKAN’A TEŞEKKÜRLER!

Arpasatan, yaptığı açıklamanın son bölümünde ise; “SGK işveren payındaki 6 puanlık teşvik, Kahramanmaraş’lı sanayici ve işadamlarına moral oldu. Teşvik için başta Sayın Başbakanımız olmak üzere Bakanlar Kurulumuza ve tüm emeği geçenlere Kahramanmaraş Sanayici ve İşadamları Derneği adına tekrar teşekkür ederim. Türkiye’nin haziran ayındaki ihracatı %6 azaldı. 2012 Haziranında bir yıl önceye göre %16,9 artmıştı. Ocak-Haziran döneminde 6 ayda ihracat artışı sadece yüzde 1,3 oranında. 2012’nin aynı dönemi artış yüzde 13,3’idi. Kısacası ihracatta duraklama var.

İthalatta da yavaşlama var ama ihracat kadar değil. 2012 yılının ilk 6 ayında 42,7 milyar olan dış ticaret açığı 2013 yılında yüzde 17,4 artış ile 50,6 milyara yükseldi.

Dış ticaret ve cari açığın büyümesi, döviz sıkışıklığına yol açacak ve döviz fiyatlarını yukarı doğru zorlayacak.

İhracatta ana pazarımız Avrupa ülkeleri yüzde 50, Afrika’nın payı yüzde 10, Amerika ülkelerinin yüzde 7, Yakın Doğu ülkelerinin ise yüzde 25.

Türkiye’nin ekonomideki performansı da, finansal piyasaların seyri de, dışarıdan gelen paraya ve sermaye hareketlerine sıkı sıkıya bağlı. Mayıs ayından itibaren Türkiye’den sermaye çıkışı gerçekleştiğini ve bunun da finansal piyasaları güçlü bir şekilde etkilediğini izledik.

22 Mayıs’ta FED’in Parasal genişlemeyi kısıtlayıcı adımlar atabileceğine dair açıklamalarından sonra ülkemizde faiz 3,5 puan yükseldi. Bundan sonraki açıklamalar 17-18 Eylül’de. Amerikan ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 1.7 büyüdü, beklenti yüzde 1 civarındaydı. Eğer Amerikan ekonomisi bu tempoyu sürdürmeye devam ederse, parasal genişlemelerde kısıtlamaya gideceklerini bu tarihte açıklayacaklar. Bu açıdan bakınca Amerika’da işlerin düzelmesi, küresel piyasalarla birlikte Türkiye’yi de belli bir süre olumsuz etkiler. Özellikle yüksek cari açık ve dışarıdan fonlama ihtiyacı nedeni ile. Bu gelişmeler bize önümüzdeki günler için üretim tempomuzun düşeceğini işaret etmektedir.” diye konuştu.Haber okunma sayısı: 802

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ & DÜNYA

DADAĞLI'DA SEL KÖPRÜYÜ YIKTI

Dün geceden itibaren etkili olan sağanak yağmur, ilimiz merkez Onikişubat ilçesine bağlı Dadağlı Mahallesi'nde

FUARA KATILACAK YAYINEVLERİ

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından 12 -21 Aralık 2014 tarihleri arasında düzenlencek olan 1. Kitap

SONER SARIKABADAYI 27 ARALIK'TA K.MARAŞ'TA

Türk Pop Müziği’nin son yıllardaki en popüler isimlerinden Soner Sarıkabadayı, Şanlıurfa ve

BAŞKAN MAHÇİÇEK'TEN REKTÖR DEVECİYE HAYIRLI OLSUN

  Onikişubat İlçe Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci’yi makamında ziyaret

KAFSAD'DAN BAŞKAN OKAY'A ZİYARET

Kahramanmaraş Fotoğraf Sanatçıları Derneği (KAFSAD) Başkanı Gürhan Turan ve Yönetim Kurulu üyeleri

BİR YILDA ASFALT VE PARKE TAMAMLANACAK

Sahaya inen ve 14 bölgede aralıksız devam eden kilit parke ve asfalt çalışmalarını ekibiyle birlikte yerinde

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

K.MARAŞ - HAVA DURUMU

K.MARAS